Product name : 1607 ZZ/RS/OPEN
Product No. : Ball Bearing 1607 0.4375x0.9062x0.3125 inch
Details:
1607 bearing has open, seals and shield types, and v-groove inner ring is available.
It is widely used in Automotive, CNC Machinery, Textile Machinery, Washing Machine, Power Tool etc.
| Demesions: | |
| Bearing No. | 1607, 1607-ZZ, 1607-2RS, 1607Z, 1607RS, 1607 ZZ, 1607 RS |
| Bore diameter (d) | 11.1125 mm/0.4375 inch |
| Outer diameter (D) | 23.0175 mm/0.9062 inch |
| Width (B) | 7.9375 mm/0.3125 inch |
| Basic Load Rating(N) | |
| Dynamic(Cr) | 1015 |
| Static(Cor) | 430 |
| Grade | P0, P6, P5 |
| Radial Clearance | C0, C2, C3 |
Technical Data:
Part number rule
Dimension Tolerance
Radial clearance
Vibration
Grease













