Product name : 6009 ZZ/RS/OPEN
Product No. : Ball Bearing 6009 45x75x16mm
Details:
6009 bearing has open, seals and shield types, and v-groove inner ring is available.
It is widely used in Automotive, CNC Machinery, Textile Machinery, Washing Machine, Power Tool etc.
| Demesions: | |
| Bearing No. | 6009, 6009-ZZ, 6009-2RS, 6009Z, 6009RS, 6009 ZZ, 6009 RS |
| Bore diameter (d) | 45 mm |
| Outer diameter (D) | 75 mm |
| Width (B) | 16 mm |
| Basic Load Rating(N) | |
| Dynamic(Cr) | 21000 |
| Static(Cor) | 15100 |
| Max. Speed(RPM) | |
| Grease | 9000 |
| Oil | 11000 |
| Weight(g) | |
| Approx. | 245 |
| Grade | P0, P6, P5 |
| Radial Clearance | C0, C2, C3 |
Technical Data:
Part number rule
Dimension Tolerance
Radial clearance
Vibration
Grease













