Product name : 6011 ZZ/RS/OPEN
Product No. : Ball Bearing 6011 55x90x18mm
Details:
6011 bearing has open, seals and shield types, and v-groove inner ring is available.
It is widely used in Automotive, CNC Machinery, Textile Machinery, Washing Machine, Power Tool etc.
| Demesions: | |
| Bearing No. | 6011, 6011-ZZ, 6011-2RS, 6011Z, 6011RS, 6011 ZZ, 6011 RS |
| Bore diameter (d) | 55 mm |
| Outer diameter (D) | 90 mm |
| Width (B) | 18 mm |
| Basic Load Rating(N) | |
| Dynamic(Cr) | 28300 |
| Static(Cor) | 21200 |
| Max. Speed(RPM) | |
| Grease | 8000 |
| Oil | 9000 |
| Weight(g) | |
| Approx. | 373 |
| Grade | P0, P6, P5 |
| Radial Clearance | C0, C2, C3 |
Technical Data:
Part number rule
Dimension Tolerance
Radial clearance
Vibration
Grease













