Product name : 6019 ZZ/RS/OPEN
Product No. : Ball Bearing 6019 95x145x24mm
Details:
6019 bearing has open, seals and shield types, and v-groove inner ring is available.
It is widely used in Automotive, CNC Machinery, Textile Machinery, Washing Machine, Power Tool etc.
| Demesions: | |
| Bearing No. | 6019, 6019-ZZ, 6019-2RS, 6019Z, 6019RS, 6019 ZZ, 6019 RS |
| Bore diameter (d) | 95 mm |
| Outer diameter (D) | 145 mm |
| Width (B) | 24 mm |
| Basic Load Rating(N) | |
| Dynamic(Cr) | 60400 |
| Static(Cor) | 53900 |
| Max. Speed(RPM) | |
| Grease | 5000 |
| Oil | 5000 |
| Weight(g) | |
| Approx. | 1200 |
| Grade | P0, P6, P5 |
| Radial Clearance | C0, C2, C3 |
Technical Data:
Part number rule
Dimension Tolerance
Radial clearance
Vibration
Grease













