Product name : 1628 ZZ/RS/OPEN
Product No. : Ball Bearing 1628 0.625x1.625x0.5 inch
Details:

1628 bearing has open, seals and shield types, and v-groove inner ring is available.
It is widely used in Automotive, CNC Machinery, Textile Machinery, Washing Machine, Power Tool etc.
| Demesions: | |
| Bearing No. | 1628, 1628-ZZ, 1628-2RS, 1628Z, 1628RS, 1628 ZZ, 1628RS |
| Bore diameter (d) | 15.875 mm/0.625 inch |
| Outer diameter (D) | 41.275 mm/1.625 inch |
| Width (B) | 12.7 mm/0.5 inch |
| Basic Load Rating(N) | |
| Dynamic(Cr) | 2100 |
| Static(Cor) | 1095 |
| Grade | P0, P6, P5 |
| Radial Clearance | C0, C2, C3 |
Technical Data:
Part number rule
Dimension Tolerance
Radial clearance
Vibration
Grease













