Product name : 1654 ZZ/RS/OPEN
Product No. : Ball Bearing 1654 1.25x2.5x0.625 inch
Details:

1654 bearing has open, seals and shield types, and v-groove inner ring is available.
It is widely used in Automotive, CNC Machinery, Textile Machinery, Washing Machine, Power Tool etc.
| Demesions: | |
| Bearing No. | 1654, 1654-ZZ, 1654-2RS, 1654Z, 1654RS, 1654 ZZ, 1654RS |
| Bore diameter (d) | 28.575 mm/1.125 inch |
| Outer diameter (D) | 63.5 mm/2.5 inch |
| Width (B) | 15.875 mm/0.625 inch |
| Basic Load Rating(N) | |
| Dynamic(Cr) | 3600 |
| Static(Cor) | 2300 |
| Grade | P0, P6, P5 |
| Radial Clearance | C0, C2, C3 |
Technical Data:
Part number rule
Dimension Tolerance
Radial clearance
Vibration
Grease













