Product name : 6201 ZZ/RS/OPEN
Product No. : Ball Bearing 6201 12x32x10mm
Details:
6201 bearing has open, seals and shield types, and v-groove inner ring is available.
It is widely used in Automotive, CNC Machinery, Textile Machinery, Washing Machine, Power Tool etc.
| Demesions: | |
| Bearing No. | 6201, 6201-ZZ, 6201-2RS, 6201Z, 6201RS, 6201 ZZ, 6201 RS |
| Bore diameter (d) | 12 mm |
| Outer diameter (D) | 32 mm |
| Width (B) | 10 mm |
| Basic Load Rating(N) | |
| Dynamic(Cr) | 6800 |
| Static(Cor) | 3050 |
| Max. Speed(RPM) | |
| Grease | 22000 |
| Oil | 27000 |
| Weight(g) | |
| Approx. | 37 |
| Grade | P0, P6, P5 |
| Radial Clearance | C0, C2, C3 |
Technical Data:
Part number rule
Dimension Tolerance
Radial clearance
Vibration
Grease













