Product name : 6208 ZZ/RS/OPEN
Product No. : Ball Bearing 6208 40x80x18mm
Details:

6208 bearing has open, seals and shield types, and v-groove inner ring is available.
It is widely used in Automotive, CNC Machinery, Textile Machinery, Washing Machine, Power Tool etc.
| Demesions: | |
| Bearing No. | 6208, 6208-ZZ, 6208-2RS, 6208Z, 6208RS, 6208 ZZ, 6208 RS |
| Bore diameter (d) | 40 mm |
| Outer diameter (D) | 80 mm |
| Width (B) | 18 mm |
| Basic Load Rating(N) | |
| Dynamic(Cr) | 29100 |
| Static(Cor) | 17800 |
| Max. Speed(RPM) | |
| Grease | 8000 |
| Oil | 10000 |
| Weight(g) | |
| Approx. | 366 |
| Grade | P0, P6, P5 |
| Radial Clearance | C0, C2, C3 |
Technical Data:
Part number rule
Dimension Tolerance
Radial clearance
Vibration
Grease













