Product name : 6215 ZZ/RS/OPEN
Product No. : Ball Bearing 6215 75x130x25mm
Details:

6215 bearing has open, seals and shield types, and v-groove inner ring is available.
It is widely used in Automotive, CNC Machinery, Textile Machinery, Washing Machine, Power Tool etc.
| Demesions: | |
| Bearing No. | 6215, 6215-ZZ, 6215-2RS, 6215Z, 6215RS, 6215 ZZ, 6215 RS |
| Bore diameter (d) | 75 mm |
| Outer diameter (D) | 130 mm |
| Width (B) | 25 mm |
| Basic Load Rating(N) | |
| Dynamic(Cr) | 67400 |
| Static(Cor) | 48300 |
| Max. Speed(RPM) | |
| Grease | 5000 |
| Oil | 6000 |
| Weight(g) | |
| Approx. | 1170 |
| Grade | P0, P6, P5 |
| Radial Clearance | C0, C2, C3 |
Technical Data:
Part number rule
Dimension Tolerance
Radial clearance
Vibration
Grease













