Product name : 6219 ZZ/RS/OPEN
Product No. : Ball Bearing 6219 95x170x32mm
Details:

6219 bearing has open, seals and shield types, and v-groove inner ring is available.
It is widely used in Automotive, CNC Machinery, Textile Machinery, Washing Machine, Power Tool etc.
| Demesions: | |
| Bearing No. | 6219, 6219-ZZ, 6219-2RS, 6219Z, 6219RS, 6219 ZZ, 6219 RS |
| Bore diameter (d) | 95 mm |
| Outer diameter (D) | 170 mm |
| Width (B) | 32 mm |
| Basic Load Rating(N) | |
| Dynamic(Cr) | 109000 |
| Static(Cor) | 81900 |
| Max. Speed(RPM) | |
| Grease | 4000 |
| Oil | 5000 |
| Weight(g) | |
| Approx. | 2590 |
| Grade | P0, P6, P5 |
| Radial Clearance | C0, C2, C3 |
Technical Data:
Part number rule
Dimension Tolerance
Radial clearance
Vibration
Grease













