Product name : 6302 ZZ/RS/OPEN
Product No. : Ball Bearing 6302 15x42x13mm
Details:
6302 bearing has open, seals and shield types, and v-groove inner ring is available.
It is widely used in Automotive, CNC Machinery, Textile Machinery, Washing Machine, Power Tool etc.
| Demesions: | |
| Bearing No. | 6302, 6302-ZZ, 6302-2RS, 6302Z, 6302RS, 6302 ZZ, 6302 RS |
| Bore diameter (d) | 15 mm |
| Outer diameter (D) | 42 mm |
| Width (B) | 13 mm |
| Basic Load Rating(N) | |
| Dynamic(Cr) | 11400 |
| Static(Cor) | 5450 |
| Max. Speed(RPM) | |
| Grease | 17000 |
| Oil | 20000 |
| Weight(g) | |
| Approx. | 82 |
| Grade | P0, P6, P5 |
| Radial Clearance | C0, C2, C3 |
Technical Data:
Part number rule
Dimension Tolerance
Radial clearance
Vibration
Grease













