Product name : 6305 ZZ/RS/OPEN
Product No. : Ball Bearing 6305 25x62x17mm
Details:
6305 bearing has open, seals and shield types, and v-groove inner ring is available.
It is widely used in Automotive, CNC Machinery, Textile Machinery, Washing Machine, Power Tool etc.
| Demesions: | |
| Bearing No. | 6305, 6305-ZZ, 6305-2RS, 6305Z, 6305RS, 6305 ZZ, 6305 RS |
| Bore diameter (d) | 25 mm |
| Outer diameter (D) | 62 mm |
| Width (B) | 17 mm |
| Basic Load Rating(N) | |
| Dynamic(Cr) | 20600 |
| Static(Cor) | 11300 |
| Max. Speed(RPM) | |
| Grease | 11000 |
| Oil13 | 13000 |
| Weight(g) | |
| Approx. | 232 |
| Grade | P0, P6, P5 |
| Radial Clearance | C0, C2, C3 |
Technical Data:
Part number rule
Dimension Tolerance
Radial clearance
Vibration
Grease













