Product name : 6307 ZZ/RS/OPEN
Product No. : Ball Bearing 6307 35x80x21mm
Details:
6307 bearing has open, seals and shield types, and v-groove inner ring is available.
It is widely used in Automotive, CNC Machinery, Textile Machinery, Washing Machine, Power Tool etc.
| Demesions: | |
| Bearing No. | 6307, 6307-ZZ, 6307-2RS, 6307Z, 6307RS, 6307 ZZ, 6307 RS |
| Bore diameter (d) | 35 mm |
| Outer diameter (D) | 80 mm |
| Width (B) | 21 mm |
| Basic Load Rating(N) | |
| Dynamic(Cr) | 33400 |
| Static(Cor) | 19300 |
| Max. Speed(RPM) | |
| Grease | 9000 |
| Oil | 10000 |
| Weight(g) | |
| Approx. | 457 |
| Grade | P0, P6, P5 |
| Radial Clearance | C0, C2, C3 |
Technical Data:
Part number rule
Dimension Tolerance
Radial clearance
Vibration
Grease













