Product name : 6311 ZZ/RS/OPEN
Product No. : Ball Bearing 6311 55x120x29mm
Details:
6311 bearing has open, seals and shield types, and v-groove inner ring is available.
It is widely used in Automotive, CNC Machinery, Textile Machinery, Washing Machine, Power Tool etc.
| Demesions: | |
| Bearing No. | 6311, 6311-ZZ, 6311-2RS, 6311Z, 6311RS, 6311 ZZ, 6311 RS |
| Bore diameter (d) | 55 mm |
| Outer diameter (D) | 120 mm |
| Width (B) | 29 mm |
| Basic Load Rating(N) | |
| Dynamic(Cr) | 71600 |
| Static(Cor) | 45000 |
| Max. Speed(RPM) | |
| Grease | 6000 |
| Oil | 7000 |
| Weight(g) | |
| Approx. | 1350 |
| Grade | P0, P6, P5 |
| Radial Clearance | C0, C2, C3 |
Technical Data:
Part number rule
Dimension Tolerance
Radial clearance
Vibration
Grease













