Product name : 1601 ZZ/RS/OPEN
Product No. : Ball Bearing 1601 0.1875x0.6875x0.25 inch
Details:
1601 bearing has open, seals and shield types, and v-groove inner ring is available.
It is widely used in Automotive, CNC Machinery, Textile Machinery, Washing Machine, Power Tool etc.
| Demesions: | |
| Bearing No. | 1601, 1601-ZZ, 1601-2RS, 1600Z, 1600RS, 1600 ZZ, 1600 RS |
| Bore diameter (d) | 4.763 mm/0.1875 inch |
| Outer diameter (D) | 17.463 mm/0.6875 inch |
| Width (B) | 6.35 mm/0.25 inch |
| Basic Load Rating(N) | |
| Dynamic(Cr) | 600 |
| Static(Cor) | 220 |
| Grade | P0, P6, P5 |
| Radial Clearance | C0, C2, C3 |
Technical Data:
Part number rule
Dimension Tolerance
Radial clearance
Vibration
Grease













