Product name : 1602 ZZ/RS/OPEN
Product No. : Ball Bearing 1602 0.25x0.6875x0.25 inch
Details:
1602 bearing has open, seals and shield types, and v-groove inner ring is available.
It is widely used in Automotive, CNC Machinery, Textile Machinery, Washing Machine, Power Tool etc.
| Demesions: | |
| Bearing No. | 1602, 1602-ZZ, 1602-2RS, 1602Z, 1602RS, 1602 ZZ, 1602 RS |
| Bore diameter (d) | 6.35 mm/0.25 inch |
| Outer diameter (D) | 17.463 mm/0.6875 inch |
| Width (B) | 6.35 mm/0.25 inch |
| Basic Load Rating(N) | |
| Dynamic(Cr) | 635 |
| Static(Cor) | 240 |
| Grade | P0, P6, P5 |
| Radial Clearance | C0, C2, C3 |
Technical Data:
Part number rule
Dimension Tolerance
Radial clearance
Vibration
Grease













