Product name : 1603 ZZ/RS/OPEN
Product No. : Ball Bearing 1603 0.3125x0.875x0.2812 inch
Details:
1603 bearing has open, seals and shield types, and v-groove inner ring is available.
It is widely used in Automotive, CNC Machinery, Textile Machinery, Washing Machine, Power Tool etc.
| Demesions: | |
| Bearing No. | 1603, 1603-ZZ, 1603-2RS, 1603Z, 1603RS, 1603 ZZ, 1603 RS |
| Bore diameter (d) | 7.9375 mm/0.3125 inch |
| Outer diameter (D) | 22.225 mm/0.875 inch |
| Width (B) | 7.1425 mm/0.2812 inch |
| Basic Load Rating(N) | |
| Dynamic(Cr) | 745 |
| Static(Cor) | 310 |
| Grade | P0, P6, P5 |
| Radial Clearance | C0, C2, C3 |
Technical Data:
Part number rule
Dimension Tolerance
Radial clearance
Vibration
Grease













