Product name : 1616 ZZ/RS/OPEN
Product No. : Ball Bearing 1616 0.5x1.125x0.375 inch
Details:
1616 bearing has open, seals and shield types, and v-groove inner ring is available.
It is widely used in Automotive, CNC Machinery, Textile Machinery, Washing Machine, Power Tool etc.
| Demesions: | |
| Bearing No. | 1616, 1616-ZZ, 1616-2RS, 1616Z, 1616RS, 1616 ZZ, 1616 RS |
| Bore diameter (d) | 12.7 mm/0.5 inch |
| Outer diameter (D) | 28.575 mm/1.125 inch |
| Width (B) | 9.525 mm/0.375 inch |
| Basic Load Rating(N) | |
| Dynamic(Cr) | 1150 |
| Static(Cor) | 540 |
| Grade | P0, P6, P5 |
| Radial Clearance | C0, C2, C3 |
Technical Data:
Part number rule
Dimension Tolerance
Radial clearance
Vibration
Grease













