Product name : 1620 ZZ/RS/OPEN
Product No. : Ball Bearing 1620 0.4375x1.375x0.4375 inch
Details:
1620 bearing has open, seals and shield types, and v-groove inner ring is available.
It is widely used in Automotive, CNC Machinery, Textile Machinery, Washing Machine, Power Tool etc.
| Demesions: | |
| Bearing No. | 1620, 1620-ZZ, 1620-2RS, 1620Z, 1620RS, 1620 ZZ, 1620 RS |
| Bore diameter (d) | 11.1125 mm/0.4375 inch |
| Outer diameter (D) | 34.925 mm/1.375 inch |
| Width (B) | 11.1125 mm/0.4375 inch |
| Basic Load Rating(N) | |
| Dynamic(Cr) | 1690 |
| Static(Cor) | 800 |
| Grade | P0, P6, P5 |
| Radial Clearance | C0, C2, C3 |
Technical Data:
Part number rule
Dimension Tolerance
Radial clearance
Vibration
Grease













