Product name : 1621 ZZ/RS/OPEN
Product No. : Ball Bearing 1621 0.5x1.375x0.4375 inch
Details:

1621 bearing has open, seals and shield types, and v-groove inner ring is available.
It is widely used in Automotive, CNC Machinery, Textile Machinery, Washing Machine, Power Tool etc.
| Demesions: | |
| Bearing No. | 1621, 1621-ZZ, 1621-2RS, 1621Z, 1621RS, 1621 ZZ, 1621 RS |
| Bore diameter (d) | 12.7 mm/0.5 inch |
| Outer diameter (D) | 34.925 mm/1.375 inch |
| Width (B) | 11.1125 mm/0.4375 inch |
| Basic Load Rating(N) | |
| Dynamic(Cr) | 1700 |
| Static(Cor) | 815 |
| Grade | P0, P6, P5 |
| Radial Clearance | C0, C2, C3 |
Technical Data:
Part number rule
Dimension Tolerance
Radial clearance
Vibration
Grease













