Product name : 1635 ZZ/RS/OPEN
Product No. : Ball Bearing 1635 0.75x1.75x0.5 inch
Details:

1635 bearing has open, seals and shield types, and v-groove inner ring is available.
It is widely used in Automotive, CNC Machinery, Textile Machinery, Washing Machine, Power Tool etc.
| Demesions: | |
| Bearing No. | 1635, 1635-ZZ, 1635-2RS, 1635Z, 1635RS, 1635 ZZ, 1635RS |
| Bore diameter (d) | 19.05 mm/0.75 inch |
| Outer diameter (D) | 44.45 mm/1.75 inch |
| Width (B) | 12.7 mm/0.5 inch |
| Basic Load Rating(N) | |
| Dynamic(Cr) | 2115 |
| Static(Cor) | 1140 |
| Grade | P0, P6, P5 |
| Radial Clearance | C0, C2, C3 |
Technical Data:
Part number rule
Dimension Tolerance
Radial clearance
Vibration
Grease













