Product name : 1638 ZZ/RS/OPEN
Product No. : Ball Bearing 1638 0.75x2x0.5625 inch
Details:

1638 bearing has open, seals and shield types, and v-groove inner ring is available.
It is widely used in Automotive, CNC Machinery, Textile Machinery, Washing Machine, Power Tool etc.
| Demesions: | |
| Bearing No. | 1638, 1638-ZZ, 1638-2RS, 1638Z, 1638RS, 1638 ZZ, 1638RS |
| Bore diameter (d) | 19.05 mm/0.75 inch |
| Outer diameter (D) | 50.8 mm/2 inch |
| Width (B) | 14.2875 mm/0.5625 inch |
| Basic Load Rating(N) | |
| Dynamic(Cr) | 2270 |
| Static(Cor) | 1290 |
| Grade | P0, P6, P5 |
| Radial Clearance | C0, C2, C3 |
Technical Data:
Part number rule
Dimension Tolerance
Radial clearance
Vibration
Grease













